Strona główna » Porady » Jakie drewno wybrać na sztachety drewniane ogrodzeniowe?
Opinie Klientów
Kontakt

Jakie drewno wybrać na sztachety drewniane ogrodzeniowe?

Wyświetleń: 8230 W poniższym artykule przedstawimy dostępne rodzaje drewna z których w Polsce wykonuję się ogrodzenia drewniane - z wszystkimi mieliśmy okazję pracować. Przedstawione informacje oparte są na artykułach, komentarzach eksperckich oraz dyskusjach, które odnaleźć możesz w Internecie, ale przede wszystkim opieramy je na naszym wieloletnim doświadczeniu (sztachety produkujemy już 25 lat), informacjach zwrotnych od naszych Klientów oraz osób, które poszukiwały u nas pomocy w ratowaniu płotu.

Tak, dobrze przeczytałeś - rocznie odbieramy do kilkudziesięciu telefonów i maili od NIE NASZYCH Klientów z prośbą o porady jak uratować krzywiące się, pękające sztachety wykonane z tego czy innego drewna. Skala jest zatrważająca! Nieuczciwi producenci z chęci szybkiego zysku wciskają ludziom tykające bomby, które wybuchają kiedy nie ma już szans na żadną reklamację. W wielu przypadkach nasze wskazówki i zalecenia pomogły wyjść z opresji. Niestety często jednak szukający ratunku byli zmuszeni do drastycznych i kosztownych zabiegów takich jak zdzieranie farby i ponowne suszenie, szlifowanie i powtórne malowanie sztachet po pół roku od wykonania płotu!

Czy zawsze winne było źle dobrane drewno? Otóż nie! Każdy gatunek, który poniżej wymienimy nadaje się na wykonanie ładnych, gładkich, a po pewnych zabiegach również trwałych sztachet. Niektóre gatunki jednak wymagają specjalnego traktowania, które w kilku przypadkach np. olchy jest bardzo kłopotliwe, a przede wszystkim dla producenta finansowo nieopłacalne. W takich przypadkach niektórzy pseudo stolarze idą na skróty - co prędzej czy później odbija się na Kliencie.

Po wielu próbach, sukcesach i niepowodzeniach ostatecznie zdecydowaliśmy na wybór wg nas najbardziej optymalnego surowca jakim jest drewno świerkowe. Przy odpowiednim traktowaniu oraz zachowaniu odpowiednich procedur, szczególnie w zakresie sezonowania i impregnacji, udało nam się uzyskać trwałość na poziomie 20-25 lat co jest znakomitym wynikiem zważywszy na fakt, że sztachety ogrodzeniowe są ciągle poddawane zmiennym warunkom atmosferycznym.

Ale po kolei, co siedzi w poszczególnych gatunkach drewna i na co należy zwrócić uwagę:
  • OLCHA

Drzewo liściaste, licznie występujące w Polsce. Jest bardzo łatwo obrabialne co w połączeniu z dostępnością jest chętnie wybierane jako surowiec do produkcji sztachet ogrodzeniowych - niestety jak już wspomnieliśmy nie jest to najlepszy wybór! O ile drewno olchy nadaje się znakomicie do zastosowania wewnątrz budynków - meble, zabawki, podłogi, jest elastyczne i łatwo obrabialne, o tyle posiada pewne cechy które powinny dyskwalifikować ją do zastosowań na zewnątrz:

wady olchy:

- nie jest odporna na działanie zmiennych czynników atmosferycznych i posiada najniższą klasę naturalnej trwałości wobec grzybów, chętnie interesują się nią również wszelkiego rodzaju szkodniki ze świata owadów,

- wymaga bardzo długiego okresu sezonowania (naturalnego suszenia), w przypadku kiedy okres ten nie jest odpowiedni olcha dosycha na płocie krzywiąc się i wypaczając - potrafi zrywać wkręty którymi była zamocowania, odpada z niej warstwa farby (zjawisko wielokrotnie potwierdzane przez użytkowników).

Dosychanie olchy na płocie to najczęstszy problem z jaki zgłaszają się do nas uzytkownicy. Wynika to z prostego faktu, który również nas odwiódł od produkcji sztachet z olchy. Otóż czas jaki potrzebuje olcha na poprawne wysuszenie/wysezonowanie jest 3-5 krotnie dłuższy niż świerku, modrzewia czy sosny. Oznacza to potężne koszty związane z koniecznością zapewnienia odpowiedniej przestrzeni dla suszenia desek i zachowania optymalnego buforu produkcyjnego. Zwyczajnie jest to nieopłacalne, dlatego niektórzy producenci skracają optymalny czas sezonowania olchy, a później umywają ręce od problemów - unikaj takich pseudo stolarzy!

Przyjrzyj się w czasie spacerów w Twoim sąsiedztwie na płoty - jeśli sztachety są pokrzywione i beczułkowate, wypaczone to na pewno jest to olcha. Oczywiście jeśli trafisz na rzetelnego, zaufanego stolarza, który zadbał o to by drewno olchowe suszyło się co najmniej przez dwa sezony, możesz śmiało zakupić takie sztachety, po odpowiedniej impregnacji nie powinno być z nimi problemu. Miej jednak na uwadze, że przy masowej produkcji sztachet jest to niemal niemożliwe, nikt nie będzie tak długo czekał na zyski!

Linki:

https://muratordom.pl/ - Drewno olchowe nie nadaje się na ogrodzenie

http://www.penny.pl - Charakterystyka olchy

 



wkrótce dalsza część artykułu...

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady


Jesteś tutaj gdyż...
  • potrzebujesz trwałych i estetycznie wykonanych sztachet drewnianych na ogrodzenie, bramę lub balkon ?
  • oczekujesz minimum 20-25 lat trwałości, w końcu ogrodzenie drewniane  to inwestycja na lata, nie na dwa sezony ?
  • pragniesz uniknąć błędów w wykonaniu i doborze komponentów na Twoje ogrodzenie ?
  • potrzebujesz gwarancji, że Producent sztachet na Twoje ogrodzenie zna się na rzeczy i posiada długoletnie doświadczenie ?
  • cenisz sobie solidność i trwałość, ale nie lubisz przepłacać u pośredników ?
                         Dobrze trafiłeś! Gwarantujemy najwyższą jakość, potwierdzoną przez naszych zadowolonych Klientów.