Strona główna » Porady » Jakie drewno wybrać na sztachety drewniane ogrodzeniowe?
Kontakt
 • E-mail:kontakt@sztachety24.pl
 • Telefon+48 730-660-552
 • Godziny działania sklepubiuro: 8.00-16.00, sklep internetowy: 24/7
Opinie Klientów
 • sztachety drewniane szlifowane

  Sztachety drewniane proste - góra prosta - 1,2mOcena produktu 5/5

  Mam porównanie do sztachet z kilku stolarni z mojej okolicy gdzie najpierw szukałem. Przepaść jakościowa nie do opisania. Nie wiem czy to zaleta drewna czy zwyczajnie doświadczenia, może narzędzi? Nie…
 • Sztachety drewniane precyzyjnie szlifowane

  Sztachety drewniane proste - góra prosta - 1,0mOcena produktu 4/5

  świetne sztachetki, starannie wyszlifowane, duuuużo ładniejsze niż w pobliskich marketach budowlanych, cenowo nieźle choć transport podnosi cene, ale i tak wyszło taniej niż w Casto.... a jakość nieporównywalna…
 • sztachety na bramę

  Sztachety drewniane proste - góra prosta - 1,5mOcena produktu 5/5

  W pierwszej kolejności chciałam podziękować za poświęcony czas i udzielone wskazówki! Mam nadzieję, że nie byliśmy zbyt natrętni :) Ale największe podziękowania należą się za sztachety - SUPER PERFEKCYJNE!…
 • sztachety drewniane szlifowane

  Sztachety drewniane proste - góra prosta - 1,3mOcena produktu 5/5

  Bardzo dziękuję za udany zakup. Sztachety są faktyccznie idealnie wykonane. Paleta na czas transportu cała owinięta folią i zabezpieczona przed wodą. Szacunek dla Państwa za perfekcjonizm w każdym punkcie!
 • sztachety ogrodzeniowe

  Sztachety drewniane proste - góra prosta - 1,8mOcena produktu 5/5

  Witam serdecznie. To już drugi zakup, tym razem z wysyłką i tak jak kilka lat temu kiedy odbierałem sztachety osobiście tak i teraz jestem BARDZO ZADOWOLONY. Jakość sztachet jest nadal na wysokim poziomie,…

Jakie drewno wybrać na sztachety drewniane ogrodzeniowe?

Wyświetleń: 1814 W poniższym artykule przedstawimy dostępne rodzaje drewna z których w Polsce wykonuję się ogrodzenia drewniane - z wszystkimi mieliśmy okazję pracować. Przedstawione informacje oparte są na artykułach, komentarzach eksperckich oraz dyskusjach, które odnaleźć możesz w Internecie, ale przede wszystkim opieramy je na naszym wieloletnim doświadczeniu (sztachety produkujemy już 25 lat), informacjach zwrotnych od naszych Klientów oraz osób, które poszukiwały u nas pomocy w ratowaniu płotu.

Tak, dobrze przeczytałeś - rocznie odbieramy do kilkudziesięciu telefonów i maili od NIE NASZYCH Klientów z prośbą o porady jak uratować krzywiące się, pękające sztachety wykonane z tego czy innego drewna. Skala jest zatrważająca! Nieuczciwi producenci z chęci szybkiego zysku wciskają ludziom tykające bomby, które wybuchają kiedy nie ma już szans na żadną reklamację. W wielu przypadkach nasze wskazówki i zalecenia pomogły wyjść z opresji. Niestety często jednak szukający ratunku byli zmuszeni do drastycznych i kosztownych zabiegów takich jak zdzieranie farby i ponowne suszenie, szlifowanie i powtórne malowanie sztachet po pół roku od wykonania płotu!

Czy zawsze winne było źle dobrane drewno? Otóż nie! Każdy gatunek, który poniżej wymienimy nadaje się na wykonanie ładnych, gładkich, a po pewnych zabiegach również trwałych sztachet. Niektóre gatunki jednak wymagają specjalnego traktowania, które w kilku przypadkach np. olchy jest bardzo kłopotliwe, a przede wszystkim dla producenta finansowo nieopłacalne. W takich przypadkach niektórzy pseudo stolarze idą na skróty - co prędzej czy później odbija się na Kliencie.

Po wielu próbach, sukcesach i niepowodzeniach ostatecznie zdecydowaliśmy na wybór wg nas najbardziej optymalnego surowca jakim jest drewno świerkowe. Przy odpowiednim traktowaniu oraz zachowaniu odpowiednich procedur, szczególnie w zakresie sezonowania i impregnacji, udało nam się uzyskać trwałość na poziomie 20-25 lat co jest znakomitym wynikiem zważywszy na fakt, że sztachety ogrodzeniowe są ciągle poddawane zmiennym warunkom atmosferycznym.

Ale po kolei, co siedzi w poszczególnych gatunkach drewna i na co należy zwrócić uwagę:
 • OLCHA

Drzewo liściaste, licznie występujące w Polsce. Jest bardzo łatwo obrabialne co w połączeniu z dostępnością jest chętnie wybierane jako surowiec do produkcji sztachet ogrodzeniowych - niestety jak już wspomnieliśmy nie jest to najlepszy wybór! O ile drewno olchy nadaje się znakomicie do zastosowania wewnątrz budynków - meble, zabawki, podłogi, jest elastyczne i łatwo obrabialne, o tyle posiada pewne cechy które powinny dyskwalifikować ją do zastosowań na zewnątrz:

wady olchy:

- nie jest odporna na działanie zmiennych czynników atmosferycznych i posiada najniższą klasę naturalnej trwałości wobec grzybów, chętnie interesują się nią również wszelkiego rodzaju szkodniki ze świata owadów,

- wymaga bardzo długiego okresu sezonowania (naturalnego suszenia), w przypadku kiedy okres ten nie jest odpowiedni olcha dosycha na płocie krzywiąc się i wypaczając - potrafi zrywać wkręty którymi była zamocowania, odpada z niej warstwa farby (zjawisko wielokrotnie potwierdzane przez użytkowników).

Dosychanie olchy na płocie to najczęstszy problem z jaki zgłaszają się do nas uzytkownicy. Wynika to z prostego faktu, który również nas odwiódł od produkcji sztachet z olchy. Otóż czas jaki potrzebuje olcha na poprawne wysuszenie/wysezonowanie jest 3-5 krotnie dłuższy niż świerku, modrzewia czy sosny. Oznacza to potężne koszty związane z koniecznością zapewnienia odpowiedniej przestrzeni dla suszenia desek i zachowania optymalnego buforu produkcyjnego. Zwyczajnie jest to nieopłacalne, dlatego niektórzy producenci skracają optymalny czas sezonowania olchy, a później umywają ręce od problemów - unikaj takich pseudo stolarzy!

Przyjrzyj się w czasie spacerów w Twoim sąsiedztwie na płoty - jeśli sztachety są pokrzywione i beczułkowate, wypaczone to na pewno jest to olcha. Oczywiście jeśli trafisz na rzetelnego, zaufanego stolarza, który zadbał o to by drewno olchowe suszyło się co najmniej przez dwa sezony, możesz śmiało zakupić takie sztachety, po odpowiedniej impregnacji nie powinno być z nimi problemu. Miej jednak na uwadze, że przy masowej produkcji sztachet jest to niemal niemożliwe, nikt nie będzie tak długo czekał na zyski!

Linki:

https://muratordom.pl/ - Drewno olchowe nie nadaje się na ogrodzenie

http://www.penny.pl - Charakterystyka olchy

 wkrótce dalsza część artykułu...

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady